Zatočte s celulitidou!

Celulitida trápí mnoho žen a dívek

Na trhu se objevují stále nová a nová lákadla, která slibují rychlé vyřešení problému, který je tak trápí. A ženy sáhnou po jakémkoli klidně i drahém krému či emulzi v naději, že jejich kůže bude opět hladká a krásná. Problém celulitidy je komplexnější a složitější, což ovšem neznamená, že s ní nelze nic dělat. Celulitida souvisí hlavně s nesprávným fungováním lymfatického systému a abychom mohli problémy s pomerančovou kůží zmírnit, musíme o něj správně pečovat. Pokud jste žena a trápí vás celulitida, čtěte dál, abyste lymfatického systému lépe porozuměla.
Lymfatickému systému je i v moderní medicíně věnováno méně pozornosti, než si zaslouží. Tento systém je něco jako kanalizace našeho těla. Ochraňuje buňky, odstraňuje odpad a má udržovat naše tělo čisté. Množství toxinů, závisí na našem životním stylu, na tom, co jíme, jak myslíme, jaké prožíváme emoce.

Lymfatický systém tvoří lymfa, lymfatické cévy, lymfatické uzliny, slezina, brzlík a spolupracuje také s filtračními orgány – s játry, ledvinami a střevy. Lymfatické cévy sbírají přebytečnou tekutinu, která pronikla stěnami krevních cév do okolí. Začínají slepě jako kapiláry na periferii těla a poté zesilují. V průběhu celého systému jsou rozloženy lymfatické uzliny, které jsou velice důležité z hlediska filtrace a zneškodňování cizích látek. Z tělesné periferie se míza z kapilár dostává až do krevního řečiště, a to malou spojkou pod levou klíční kostí. Přebytečná tekutina je pak ledvinami odvedená z těla.
Lymfatický systém nemá srdce jako krevní systém, lymfa je poháněna pohybem kosterního svalstva a smršťováním hladkého svalstva, tudíž pohybem. Proto je tak důležitý pohyb. Lidé, kteří se nehýbou, nemohou mít správně fungující lymfatický systém a nemohou být zcela zdraví.

celulitida1_1.jpg

Nízký krevní tlak, nedostatek pohybu, ucpaná střeva, ledviny a kůže způsobují zanesení lymfatického systému. Nadměrná spotřeba bílkovin, kyseliny a zahleňující látky (mléko, složené cukry) zatěžují lymfatický systém, ucpávají jej a ochromují. Když dojde k jeho přetížení toxiny, parazity, buňkami oslabenými překyselením, hlenem, lymfatické uzliny, které se nás před těmito látkami mají chránit a tvoří součást našeho imunitního systému, zduří. Všichni určitě víte, že když jsme nemocní, máme napuchlé krční mandle. To v těle probíhá boj. Mléčné výrobky a složité cukry způsobí to, že sliznice našeho těla vyprodukují obrovské množství hlenu, což způsobí ucpání krku, dutin, průdušek. Nachlazení, astma, alergie, ucpané dutiny, vyrážky, akné jsou následky ucpaného lymfatického systému.
celulitida

Pokud chceme být zdraví a šťastní, musíme mít čisté tělo a správně fungující tělesné orgány. Pokud jsme pod vlivem stresu či jiných negativních emocí, nemáme dostatek odpočinku, a nejíme vyváženě dle toho, co naše tělo potřebuje, nemůžeme se pak divit, že stávkuje.
Zdraví je kopmlexní záležitost a proto je třeba se na něj dívat celistvě. Nemoc jezpůsob, kterým nám tělo připomíná, že v našem životě děláme něco špatně a že bychom to měli změnit.

Co je to ta pomerančová kůže...

Celulitida neboli ,,pomerančová kůže,, se projevuje ztluštělou kůží s důlky a hrbolky. Jedná se o záležitost kůže a podkoží. Podkoží se skládá z vaziva, tukových buněk a zakončení lymfatických a krevních cév. Podkožní vazivo se skládá z kolagenových a elastických vláken, která dohromady tvoří hustou síť mezi svaly a pokožkou. S přibývajícím věkem se produkce kolagenu a elastinu snižuje a kůže začíná stárnout a je méně pružná. Při ztrátě pružnosti vaziva chybí svalům protitlak, zbytnělá ložiska tuků se nacházející vespod, utlačují okolní cévy. Podkoží je nedostatečně prokrveno a a na povrchu se objevují nerovnosti.

Proč trpí celulitidou převážně ženy ?

Důvodů, proč celulitida postihuje především ženy, je více. Za prvé ženy mají jiné uspořádání tukových buněk v podkoží než muži a za další to vyplývá také z množství hladiny hormonu estrogenu, kterého ženy mají mnohem více. Ženy mají mnohem větší množství tukových buněk než muži. Ty jsou uspořádány jako stojící kuželky, kůže žen je roztažitelnější kvůli těhotenství a tukové buňky se plní nepravidelně, čímž se tvoří typické hrbolky. Hormon estrogen zvyšuje propustnost stěn krevních cév a ovlivňuje pružnost podkožního vaziva. V pubertě se množství estrogenu u dívek začíná zvyšovat. Přibírají na hmotnosti. Shluky tukových buněk tlačí na pojivou tkáň, a utlačují krevní a lymfatické cévy, které se pak deformují. Tím se zpomalí místní cirkulace a sníží se přísun kyslíku a tuky se tak nedostatečně odbourávají. Ložiska tuku se zvětšují a útvary na sebe vážou vodu. Celulitida postihuje ženy všech věkových kategorií, najdeme ji u žen s nadváhou, ale i u štíhlých žen a sportovkyň.

celulitida2_4.jpg

Jaké jsou příčiny pomerančové kůže ?

DĚDIČNOST
V případě, že se v naší krevní linii celulitida u naší matky či babičky objevila, je pravděpodobné, že nás také navštíví. Správnými návyky jde ovšem celulitida eliminovat. Pokud provedeme změny a budeme se o sebe starat, můžeme dost našich negativních předpokladů zmírnit a tělo i tak může fungovat harmonicky.

NEDOSTATEK POHYBU
Jak jsem již uvedla výše, lymfatický systém nutně ke svému správnému fungování potřebuje pohyb. Lidé, kteří se nehýbou, pravidelně alespoň několikrát týdně necvičí, prostě nemohou být zdraví.

NADVÁHA
Není vůbec pravdou, že žena s nadváhou musí mít nutně celulitidu, nadváha a celulitida jsou dva odlišné pojmy. Při nadváze má ovšem tělo k dispozici dostatečnou zásobu tuků, které má tendenci ukládat v podkoží.

HORMONÁLNÍ ZMĚNY
Zvýšené zadržování tekutin v podkoží způsobuje hormonální nerovnováha. Proto ženy, které užívají hormonální antikoncepci mají větší sklony k celulitidě.

NESPRÁVNÁ STRAVA
Pokud tělo není čisté, vyživené, nemůže prostě fungovat správně. Proto by jídelníčku měla být věnována dostatečná pozornost.

NEDOSTATEK TEKUTIN
Aby lymfatický systém mohl fungovat správně, je nezbytně nutné, aby v těle bylo dost vody. Vypít bychom měli asi tři litry vody denně.

DLOUHÉ STÁNÍ NA MÍSTĚ
Pokud musíme dlouho stát na nohou, krev se městná v žilách. Zvýšený tlak způsobí vyšší propustnost žil pro tekutiny, ty se nashromáždí v podkoží a způsobují otoky.

ZAŠKRCUJÍCÍ PRÁDLO

Těsné spodní prádlo omezuje dostatečnou cirkulaci lymfatického systému a našemu podkoží rozhodně neprospívá.

TĚHOTENSTVÍ
Hormonální změny, zvýšení hmotnosti a otoky končetin napomáhají vzniku celulitidy.

KOUŘENÍ
Nikotin poškozuje stěny cév. Zhoršuje přísun kyslíku do tkání a přispívá ke tvorbě celulitidy.

celulitida3_1.jpg

STRES A JINÉ NEGATIVNÍ EMOCE
Vlivem stresu dochází k nedostatečnému prokrvení a okysličení tkání. Každý problém těla je spojen s mentální či emocionální rovnováhou v našem systému. Pokud nejsme v souladu sami se sebou s tím, jací jsme, neděláme věci, které vnitřně opravdu chceme, máme mysl zatíženou negativními myšlenkami, trápíme se, trpíme, máme strach a nemáme se dostatečně rádi, nemohou naše orgány být zdravé a ani naše tělo nefunguje. Proto je nedílnou součástí léčby také snaha o vnitřní rovnováhu.

KŘEČOVÉ ŽÍLY A METLIČKY
Celulitida může být předzvěstí jiných zdravotních problémů. Zvýšený tlak tukových ložisek poškozuje cévní stěny droboučkých žilek a tepének, které začnou praskat. V podkoží se objeví metličky, které jsou vidět i na povrchu kůže. Tyto problémy jsou projevem chronické žilní nedostatečnosti. Takto postižený člověk pak pociťuje bolest dolních končetin, pocity těžkých nohou, noční křeče.

Co můžeme při celulitidě dělat ?

ABSOLVOVAT KŮRU LYMFATICKÝCH MASÁŽÍ
Lymfatické masáže pomáhají pročistit tělo, zmenšují otoky nohou, prokrvují a detoxikují tělo a tám pomáhají celulitidě předcházet a také ji eliminovat.

VYZKOUŠET SKOŘICOVÉ ZÁBALY
Skořicový olej velmi silně aktivuje lymfatický systém a pomáhá odbourávat tuková ložiska a odstraňuje ložiska tuku, nejlepší je zábal vyrobený z přírodního skořicového éterického oleje.

POUŽÍVAT KOMPRESNÍ PRÁDLO
Kopresní prádlo by se mělo používat hlavně po lymfatické masáži. Nedovolí totiž, aby podkoží opět nasáklo vodou. Je vhodné si pořídit stahovací legíny, punčochy či kalhotky, v závislosti na problematické oblasti. Existují různé stupně komprese, měla by být ale snesnitelná a i v kompresním prádle bychom se měly cítit příjemně. Tyto kompresní punčochy či legíny je vhodné pořídit ve zdravotnických potřebách, případně si je nechat ušít přímo na míru.

celulitida4_0.jpg

PRAVIDELNĚ CVIČIT
Pohyb je nezbytným pomocníkem, Při celulitidě je vhodné cvičit v kompresních kalhotách či punčochách. Vhodná je rychlá chůze, běh, tanec, aerobik, spinning, Cvičení by mělo probíhat delší dobu a mělo by být spíše méně intenzivní. Důležitá je zvýšená tepová frekvence po delší čas, takto se nejlépe odbourávají tuky.

KARTÁČOVAT SI POKOŽKU
Kartáčování je trochu opomíjenou technikou, která dokáže divy. Odstraňuje odumřelé kožní buňky, zlepšuje prokrvení a aktivuje lymfatický systém. Vhodné je kartáčovat celé tělo. Postup je následující:
Prokartáčujte chodidla, lýtka, stehna, hýždě, boky, bedra, břicho, ruce, paže, ramena, a horní část zad, vždy směrem k srdci, přitom se zaměřte hlavně na části, kde se vyskytuje celulitida. Vyhýbáme se vnitřní straně končetin. Bylo by dobré tento postup opakovat 2x denně.

HODNĚ PÍT
Bez dostatečného pitného režimu nemůže lymfatický systém a ani celé tělo fungovat. Pít by se měla čistá voda, nejlépe s citronem či grepem, jelikož citrusy aktivují lymfatický systém. Možné je též užívat detoxikační bylinné směsi, bylinkové čaje. Naprosto nevhodné jsou sladké šťávy (limonády), mléko, káva.
lymfatické masáže celulitida

REFLEXNÍ TERAPIE
Reflexní terapie je velice mocným pomocníkem a reflexní masáž může pomoct, zejména pokud se věnujeme reflexním ploškám lymfatického a oběhového systému. Pokud najdete lymfoterapeuta, který navíc ovládá reflexníterapii, bude to bonus navíc.

BAŇKOVAT
Pro podpoření odbourávání tuků a nahromaděné vody se lymfatická masáž může podpořit baňkováním oblasti našeho těla poškozené celulitidou. Baňky podporují prokrvení kůže a podkoží a tím se zlepší odbourávání tuku a vody.

DODRŽOVAT VHODNOU ŽIVOTOSPRÁVU
Pod pojmem vhodná životospráva si různí lidé představují různé věci. Jedni fandí dělené stravě, jedni jsou striktní vegetariáni, někdo se řídí jídelníčkem dle krevních skupin. Existuje mnoho různých pohledů a principů, které nám radí, jak bychom se měli stravovat.

pink-lemonade-795029_1920.jpg

Co může pomoci :

-snažte se jíst co nejvíce ovoce – ovoce je úžasný léčivý regenerátor těla, který jej přivádí do rovnováhy a detoxikuje, alkalizuje, dodává enzymy, které jsou naprosto nezbytné pro náš život a také velké množství energie
můžete vyzkoušet třeba ovocný den, kdy budete jíst pouze ovoce – a to v opravdu velkém množstvím, uvidíte, že se nebudete cítit unavení, protože, protože obsahuje jednoduché cukry, ze kterých si tělo je schopno vytvořit dostatečné množství potřebné energie

-omezte maso – silně zakyseluje a jen samotné trávení je pro tělo náročné, navíc zplodiny při trávení ucpávají střeva, hromadí se v něm toxiny a jedy se pak dostávají do krevního oběhu

-omezte mléčné výrobky – silně zahleňují a ačkoliv jste možná přesvědčeni, že dodávají tělu vápník, je tomu opačně – způsobují kolaps lymfatického systému, snižují funkčnost štítné žlázy a tím i vstřebávání vápníku

-omezte konzumaci složených cukrů – zakyselují a jsou pro tělo jedem

-káva, sladké nápoje také rozhodně nejsou vhodné

-bílé pečivo zkuste nahradit celozrnným nebo domácím

-zkuste jíst co nejjednodušší jídla – některé potraviny vůbec není vhodné kombinovat, protože je na jejich trávení potřeba jiných procesů a jiných trávících enzymů a kombinace příliš mnoha surovin způsobuje v těle paseku – nadýmání, průjem, pálení žáhy, zhoršení vstřebávání, nadváhu, kožní problémy
-vyzkoušejte své tělo očistit – nabízí se široká škála očistných technik, půstů, ,,ovocných detoxikačních kůr,,, Šťávových půstů atd.–
-užívejte potravinové doplňky na přírodní bázi, nic umělého, důvěřujte přírodě, že vytvořila látky vhodné pro naše tělo,

-odkyselujte tělo – můžete zkusit zelené potraviny, které sytí, čistí, dodávají enzymy, vitaminy, minerály, aminokyseliny i stopové prvky, omlazují buňky těla, obsahují protizánětlivý chlorofyl, pomáhají odvodnění těla a pro tělo jsou zeleným léčivým pohlazením

-mějte rádi své jídlo a připravujte a jezte své jídlo s myšlenkou, že jíte proto, že se máte rádi a že bez jídla nemůžete být živi, jezte v poklidu, vychutnávejte a kousejte a kousejte každé sousto co jen můžete :)
celulitida

Hodně stěstí na vaší cestě za zdravím a krásou.

Mnoho zdravých potravin a potravinových doplňků najdete v eshopu www.bioobchod.cz.

Rubrika: