Tajemství voňavého rozmarýnu

Naše babičky používaly rozmarýnový odvar nebo tinkturu při nervovém vyčerpání, únavě, pro podporu kocentrace, úpravu menstruace a při dalších ženských nemocech, pro posílení srdce a krevního oběhu, očistu lymfy. V kosmetice se užívá převážně k čištění mastné pleti, k ošetřování ekzémů, na celulitidu, pro projasnění unavené kůže.

Rozmarýn zlepšuje kvalitu vlasů, obsahuje látky, které výrazně prokrví pokožku hlavy, a tak mohou vlasy získat sílu a lesk. K péči o kůži i vlasy poslouží vývar z čerstvého nebo sušeného rozmarýnu, nebo rozmarýnový olej. Výtažky rozmarýnu najdeme i v mnoha přírodních kosmetických přípravcích.

Pro přípravu domácího odvaru zalijte hrst rozmarýnových listů vařící vodou, nechte 10 minut louhovat, pak jej slijte a nechte trochu zchladnout a masírujte jím pokožku hlavy či obličeje. Hrst rozmarýnu můžete přidat i do koupele. Krásně vyčistí a stáhne vaše póry a osvěží kůži.

Rozmarýn si můžete vypěstovat i doma v truhlíku, ze semen nebo řízků. Má rád teplé a slunečné prostředí, dobře odvodněnou zásaditou půdu. V zimě ho chraňte před zimou a vlhkem a určitě ho nepřelévejte. Na jaře jej nevystavujte hned na přímé slunce, je docela choulostivý. A protože je stálezelený, sklízet rozmarýnové lístky můžete po celý rok.

Kosmetické přírodní přípravky i další výrobky obsahující rozmarýn najdete zde.

Další zdravé výrobky najdete v eshopu www.bioobchod.cz.

Rubrika: