Sluneční paprsky - jsou prospěšné nebo škodlivé?

Není náhodou, že rakovina kůže se ve zvýšené míře vyskytuje často u lidí, kteří podlehli módě zvýšeného slunění. Nemusí tomu však být v přímé souvislosti – některé výzkumy dávají rakovinu kůže do vztahu např. s oblečením z umělých vláken nebo pobytem v nevhodných regionech, ale i s běžnými faktory typu
nezdravá strava nebo nezdravý způsob života. Úplná absence slunečních paprsků však také není vhodná, protože sluneční záření má i pozitivní vliv na naše zdraví, mezi něž patří také dodávání vitamínu D, který je pro tělo nezbytný, a sluneční záření je jeho bohatým zdrojem. Velký význam má především pro vegetariány a vegany, kteří by měli vhodně vystavovat svá těla slunečnímu záření, protože vitamín D není přirozeně přítomen v žádných rostlinných potravinách, vyjma obohacených.

Jak uvádí Americká dietetická asociace ve svém stanovisku - „hlavním faktorem ovlivňujícím hladinu vitamínu D je slunění a příjem vitamínu D potravou je nutný pouze tehdy, když je slunění nedostatečné. Má se za to, že oslunění rukou, paží a obličeje na 5-15 minut denně je postačující k získání dostatečného množství vitaminu D. Lidé s tmavou kůží nebo ti, kteří žijí v severních zamračených nebo smogových oblastech, by měli zvyšovat expozici slunečnímu záření. Zastínění brání tvorbě vitaminu D. Jestliže je slunění nedostatečné, doporučuje se veganům doplňování vitaminu D, ale je to zvláště vhodné i pro starší lidi, kteří syntetizují vitamin D méně účinně a mívají nižší expozici slunečnímu záření.“ Sluneční paprsky ale také příznivě přispívají k hojení ran a pozitivně působí na lidskou psychiku, což je zřejmé zvláště při dlouhých zimách s minimem
slunečních paprsků.

Jak však sladit potřebu přijímání slunečního záření a často i chuť vystavovat své tělo slunečním paprskům s nutností ochrany kůže před jeho škodlivými účinky? Sluneční záření je složeno ze tří typů ultrafialových paprsků, které označujeme jako UVA, UVB a UVC, přičemž paprsky typu UVC mají nejkratší vlnovou délku a jsou nejméně škodlivé. Paprsky typu UVA naopak prostupují nejhlouběji do kůže až k papilární vrstvě. Společně pak působí na zahřívání pokožky a její pigmentaci. To může být v přiměřené míře pozitivní, negativním se to stává při nadměrném slunění bez ochrany kůže, kdy se projevují následky prudkým zarudnutím až spálením kůže, fotoalergickými reakcemi, ale také zhoršením obranyschopnosti kůže a stavu stávajících kožních onemocnění.

opalovani2.jpg

Zároveň nadměrné slunění přispívá ke vzniku kožních onemocnění a nádorů a kůže předčasně stárne a ztrácí svou elasticitu. Je však prokázáno, že každý typ člověka reaguje na sluneční paprsky odlišně a jinak snáší sluneční záření lidé s různými typy a barvami pleti, které označujeme jako fototypy. Nejhorší následky negativních vlivů slunečního záření jsou prokázány u jedinců se světlejší pletí, ale každý z nás by měl včas myslet na ochranu svého největšího orgánu – kůže.
Národy žijící v tropickém a subtropickém pásmu tradičně používají ochranu oděvem – mnoho našich turistů se často při cestách do tradičních oblastí Řecka nebo arabských zemí diví, jak mohou místní chodit i v největších parnech od hlavy po paty ustrojeni, zatímco my svá těla vystavujeme sluníčku co nejvíce. Mnoho turistů také v cestovní euforii zapomíná na ochranu své kůže a pokud se první den na dovolené „spálíme“, bývá dovolená často velmi znepříjemněna. Mezi zásady pro
správný pobyt na slunci by mělo patřit minimálně to, že v největším horku nebudeme kůži vystavovat slunečnímu záření nebo ji vhodně zahalíme, budeme dbát na správnou ochranu oděvem i přírodními ochrannými přípravky, a stejně tak i na to, že o kůži budeme patřičně pečovat po slunění.

Proč zdůrazňujeme, aby ochranné sluneční přípravky byly přírodní? 100% přírodní kosmetika neobsahuje žádné syntetické součásti a proto je šetrná k životnímu prostředí i lidské pokožce. Přírodní kosmetika s certifikáty přírodní kvality Ecocert nebo BDIH, značící 100% přírodní původ jednolivých složek, neobsahuje ropné ani jiné syntetické látky, parafíny, vazelínu ani chemické UV filtry, které mohou vyvolávat nežádoucí alergické reakce a ještě zhoršovat účinky slunečních paprsků, proti kterým mají chránit. U přírodních slunečních přípravků jsou používány minerální UV filtry, většinou na bázi oxidů titanu, které v přírodních slunečních krémech působí jako malá zrcadla, jež škodlivé záření odrážejí od pokožky, aniž by ji zatěžovala. Pokožka tak může dýchat a normálně fungovat, protože ji nezatěžují žádné syntetické součásti. Ba naopak, bývají tam nejlepší přírodní složky, jako jsou rostlinné oleje, esenciální oleje nebo výtažky z bylin a léčivých rostlin. V přírodní kosmetice s certifikáty Ecocert a BDIH se používají v maximální možné míře biosuroviny a právě Ecocert i vyžaduje jejich procentuální uvádění na obalu. Dnes je již standardem, že takové výrobky musí být nejen 100% přírodní, ale také vysoce funkční.

opalovani3.jpg

Mezi výrobky dostupnými na českém trhu je již několik výrobků sluneční ochranné péče, které nesou zmíněné certifikáty a často jsou i voděodolné. Nejvyšší ochranu mezi přírodními slunečními krémy přináší dětský krém ECO Cosmetics z řady Baby Eco, který má ochranný minerální filtr s faktorem 50. Stejně tak další výrobky značky ECO Cosmetics přinášejí potřebnou ochranu i náležitou přírodní péči. Jsou nabízeny ve faktorech 10, 15, 20, 25, 30 a jsou voděodolné.

Několik výrobků sluneční řady vyrábí i klasik přírodní kosmetiky Eubiona (s UV faktorem 20 a s UV faktorem 30).

Obě značky - Eco Cosmetics i Eubiona nabízejí kvalitní přírodní kosmetiku, která chrání před slunečním zářením. Tuto kosmetiku jen zřídka seženete v běžných obchodech, většinou ji nabízí specializované obchody s biopotravinami, zdravou výživou a přírodní kosmetikou nebo internetové obchody jako www.bioobchod.cz a jiné.

Ať již zvolíte jakýkoliv výrobek přírodní kosmetiky, děláte to nejlepší jak pro svoji pokožku, tak i pro životní prostředí, protože veškeré použité suroviny jsou přírodního původu a neničí životní prostředí tak, jako chemické suroviny. Dopřejte tedy Vaší kůži za její cenné služby také tu nejlepší ochranu, jakou si zaslouží.

Rubrika: