Sluneční kosmetika může být přírodní - rozhovor s ředitelem společnosti Eco Cosmetics

Konvenční sluneční kosmetika využívá k ochraně před UV zářením chemické prostředky, které však spolu se syntetickými emulgátory a vonnými látkami mohou být obzvláště pro dětskou a citlivou pokožku zatěžující a vyvolávat alergie. Přírodní sluneční kosmetika staví na fyzikální ochraně – obsahuje přírodní minerální částice, které sluneční záření odráží, a v kombinaci s rostlinnými extrakty o pokožku pečuje.

Dnes vám spolu s Dieterem Sorge přiblížíme, co konkrétně takový přírodní prostředek obsahuje a jak funguje…

Představte nám na úvod firmu Eco Cosmetics. Kdy vznikla?

Firma vznikla v roce 1993. Pod názvem Eco Cosmetics GmbH & Co KG a působíme od roku 2004, kdy jsme si nechali naše produkty certifikovat orgaizací Ecocert.

S výrobou jakých produktů jste začínali? A které jsou nyní nejpopulárnější?

Původně jsme se věnovali výrobě esenciálních olejů a mýdel v kvalitě bio, nabídku jsme později rozšířili o řadu kosmetiky s extrakty z rakytníku v kvalitě Demeter, dále o řadu s extrakty černuchy seté a zcela jedinečné produkty s extrakty noni v bio kvalitě. Poté jsme se zaměřili i na sluneční kosmetiku - a jsme s ní na trhu velmi úspěšní.

Jak dlouho se věnujete výrobě slunečních krémů?

První sluneční krémy s přírodními ochrannými složkami jsme představili v roce 2005 na veletrhu Biofach v Norimberku. Transparentní olej a gel na opalování nabízíme od roku 2012 a na německém trhu jsou ojedinělé dosud. V letošním roce jsme na trh uvedli ochranu proti slunci ve formě emulze, je to například naše řada bez parfemace pod názvem NEUTRAL.

Co je na Vaší sluneční kosmetice specifické?

Specifikem všech našich produktů je, že vůbec nepoužíváme syntetické látky a výrobky jsou proto vhodné i pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou. K tomu namísto demineralizované vody v kosmetickém průmyslu obvyklé, obsahují naše produkty vodu z podzemních zdrojů, jejíž obsah minerálů vhodně doplňuje ostatní rostlinné složky.

Určitě nebylo jednoduché vyvinout speciální receptury slunečních krémů...

Ano, bylo to náročné. Vyzkoušeli jsme nejrůznější kombinace mnoha rostlinných extraktů. Ve sluneční kosmetice nyní například kombinujeme rostlinné oleje – s výjimkou palmového, ten vůbec nepoužíváme - s extrakty z olivy, rakytníku, granátového jablka, m a k ad a m o v ýc h ořechů a dalších. Dnes za sebou máme 20 let zkušeností a ve vývoji stále pokračujeme. Jsem hrdý na to, že se nám podařilo pouze s použitím přírodních pigmentů vyvinout krémy s vysokým ochranným
slunečním faktorem. Navíc do nich ještě přidáváme přirozeně hnědě zbarvený rakytníkový olej, a krémy díky tomu nepokryjí pokožku nevzhledným bílým filmem.

eco_cosmetics_doeter_sorge_0.jpg

Jak takové přírodní pigmenty fungují?

Jedná se o minerální ochranné látky s rostlinnými komponenty – konkrétně o kombinaci přírodního oxidu titaničitého s olejem karanja. Jejich použití snáší i citlivá či dětská pokožka. Tyto
částice fungují jako drobounká zrcátka a odráží sluneční záření. Oxid titaničitý má vysoký index lomu světla a rezistenci vůči UV, a molekuly oleje karanja při kontaktu s paprskem světla přemění jeho energii v rotační. Aby to fungovalo, neměl by se sluneční olej či gel kombinovat s jinou kosmetikou. Sluneční gel však můžete použít i místo denního krému.

Chrání Vaše sluneční kosmetika i před UVA zářením?

Ano, řídíme se doporučením Evropské komise a naše sluneční kosmetika chrání i před UVA – z jedné třetiny hodnoty udaného slunečního ochranného faktoru.
Vaše sluneční krémy neobsahují nanotechnologie, je to tak?
Žádné naše výrobky nevyužívají nanotechnologie, tedy neobsahují částice menší než 100 nm. Použití těchto částic neodpovídá našemu přesvědčení a představě o biokosmetice, a ani by neodpovídalo kritériím Ecocertu. Používáme přírodní pigmenty a jejich velikost jsme si nechali i změřit – jejich průměrná velikost je 400 nm.

Poraďte našim čtenářkám a čtenářům, na co by se měli zaměřit při výběru slunečního krému?

Rozhodující je typ pokožky a doba, kterou plánujete na slunci pobývat. Vyšší ochranný sluneční faktor (SPF) je nutný pro lidi se sklonem k zarudnutí pokožky, pro delší pobyt na slunci, a také při pobytu u moře či na horách. Lidem s velmi citlivou pokožkou, která je náchylná k alergickým reakcím, bych doporučil výrobky z naší řady NEUTRAL, která je bez parfemace. Kojence bychom vůbec neměli vystavovat přímému slunci, a pro malé děti jsou dle doporučení EU vhodné sluneční krémy s faktorem 30 a vyšším – čemuž odpovídá i naše nabídka prostředků pro děti.

Co je zárukou kvality Vašich výrobků?
Produkty jsou certifikovány organizací Ecocert, která je nezávislým a celosvětově jedním z největších certifikátorů. Externím zkušebním komisařem jsou kontrolovány všechny použité suroviny. Prostřednictvím certifikace tedy garantujeme, že suroviny jsou 100% přírodního původu a v maximální možné míře pochází z certifikovaných ekologických produkcí. Kolik procent přírodních složek je bio, si mohou zákazníci přečíst na obalu každého výrobku. Navíc používáme oleje a esenciální oleje s certifikací Demeter – to znamená, že pochází z biodynamické produkce, která je oproti ekologické produkci specifická postupy, které vychází z filosofie Rudolfa Steinera. A ještě bych zmínil, že samozřejmě nepoužíváme ani žádné geneticky modifikované organizmy.

sunbathing.jpg

Jak se stavíte k testování na zvířatech?
Testy na zvířatech neprovádíme a ani je nenecháváme provádět třetí stranou. Práva zvířat a ohleduplné zacházení s nimi jsou pro nás velmi důležité, proto jsme členem organizace Vegan Society a naše produkty neobsahují suroviny živočišného původu – jedinou výjimkou je balzám na rty s včelím voskem a sprej na vlasy se šelakem.

Uvádíte, že Vaše produkty jsou CO2 neutrální...
Nechali jsme si vypracovat studii a s její pomocí a obměnou technického vybavení jsme omezili spotřebu energie v německém sídle naší firmy o 20 procent. Areál výroby v Portugalsku jsme vybavili solární technologií na ohřev vody i na výrobu elektrické energie. Ostatní produkci CO2 (způsobenou také například transportem surovin a hotových výrobků) kompenzujeme prostřednic-
tvím různých projektů – podporujeme obnovu lesních porostů skrze projekty organizace Prima Klima e.V. Financovali jsme například výsadbu dvou a půl hektarů nového lesa u Brém.

Do kterých zemí své produkty vyvážíte?
Naše výrobky lze zakoupit téměř ve všech evropských zemích, a také v Asii – v Jižní Koreji, na Tchaj-wanu, v Thajsku, Hongkongu.

Děkujeme Vám za rozhovor.

Kvalitní přírodní kosmetiku od Eco Cosmetics najdete v ehopu:
http://www.bioobchod.cz/hledani?searchSentence=eco+cosmetics+slune%C4%8Dn%C3%AD

Další produkty přírodní kosmetiky i zdravé potraviny najdete na : www.bioobchod.cz

Rubrika: