Nepřineste si z lesa borreliózu !

Mezi nemoci, kterými vás může nakazit obyčejné české klíště, patří lymská borrelióza, klíšťová encefalitida, ne tak známá granulocytární ehrlichióza a pak tady máme ještě bartonelózu, babesiózu a tularémii. V důsledku migrace i globálního oteplování se začíná měnit fauna i flóra, což v praxi znamená, že se na našem území začínají objevovat i infekční choroby, které jsou typické pro teplejší jižní krajiny. Příkladem může být výskyt lehčích typů malárií (plasmodiozy) v teplé oblasti jižní Moravy. Tyto infekční choroby jsou záludné z toho důvodu, že se obtížně rozpoznávají, první akutní příznaky se totiž dosti podobají obyčejné chřipce, a tak může dojít k zanedbání léčby a přechodu do těžších až chronických stádií, která jsou již obtížněji diagnostikovatelná i léčitelná.

Dle měření je v ČR je dle údajů z roku 2015 boreliózou infikováno asi 11% všech klíšťat, klíšťovou encefalitidou bylo mezi lety 2007 až 2015 nakaženo 2,8% klíšťat, ehrlichiózou v letech 2008-2015 2,5% klíšťat, babesiemi v letech 2009-2015 8,5% klíšťat, bartonellami v letech 2009-2015 1% a tularémií mezi lety 2014 – 2015 1,5% klíšťat.

Nejčastějším a nejznámějším infekčním onemocněním, které je přenášeno klíštětem, je lymská borrelióza, kterou se v roce 2015 nakazilo více jak 3800 lidí. V prvotní fázi tato nemoc způsobuje lehce zvýšenou teplotu, bolesti svalů a hlavy. Často se objevuje také typický červený otok na místě přisátí klíštěte, ten ovšem není poznávacím znamením borreliozy, protože ne vždy se při nakažení musí objevit. Pokud se borrelióza v akutní fázi přeléčí antibiotiky, tak je většinou vyhráno a nemoc ustoupí. Často však dochází k záměně symptomů a přechodu onemocnění do chronické fáze, která může způsobovat těžké bolesti kloubů, svalů, hlavy a problémy s nervovou soustavou, deprese a až ochrnutí. Proti borrelióze se nelze očkovat.

Dalším známým onemocněním je klíšťová encefalitida, která může proběhnout v lehčí a těžší formě. Lehčí forma onemocnění připomíná virové onemocnění dýchacích cest, těžší forma má dvě fáze. V první fázi se objevují chřipkové příznaky, pak následuje 4-10 denní pauza bez příznaků a poté následují vysoké horečky a postižení centrálního nervového sytému. Tehdy může dojít k ochrnutí, selhání míchy a mozku a ke smrti.

Ostatní infekční nemoci způsobené klíštětem mají podobný nepříjemný a závažný průběh. Pokud navíc budete mít velkou smůlu, můžete se nakazit i několika infekcemi najednou. Problémy bývají s chronickými stádii onemocnění, které se v našem českém lékařském systému špatně diagnostikují a může se stát, že kvůli nedostatečným testovacím metodám nemusí být z krevních testů pokročilá borrelióza nalezena.

cayenne-tick-542169_1920.jpg

Protože se jedná o onemocnění, která mohou opravdu velmi zkomplikovat život, vždy je nejlepší zaměřit se na prevenci. Samozřejmě by byla škoda přestat chodit do přírody, a tak se pomůckami v preventivním boji proti hmyzu mohou stát správné ošacení, repelenty a samozřejmě informovanost – kde se klíšťata nacházejí, jak se před nimi chránit a co dělat, když se do nás klíště zakousne.

Kde na nás klíšťata číhají...

Klíšťata se vyskytují nejčastěji v trávě, nepadají ze stromů na hlavy, jak se možná stále ještě traduje. Nejvíce se klíšťatům líbí v trávě na vlhkých místech, na okrajích lesů. Na prosluněných pasekách na ně narazíte málokdy, protože jsou náchylná k vyschnutí. Vyskytují se nejčastěji na konci travních stébel, kde čekají na svého hostitele. Mají roztažený přední pár nohou a na nich háčky, kterými se zachytí na hostiteli, aby do něj mohlo zavrtat své sací ústrojí se zpětnými háčky.

Jak s ním pryč...

Pokud na sobě najdete klíště, je na místě jej co nejdříve odstranit. Čím déle je klíště přisáté, tím je vyšší riziko nákazy. Klíště zakápněte dezinfekcí a počkejte pár minut. Pak vezměte kleštičky na vyndávání klíšťat, které můžete koupit v lékárně a nebo pinzetu. Důležité je uchopit klíště u hlavičky a kýváním ze strany na stranu jej uvolnit. Nikdy klíště netahejte za zadeček, hrozilo by, že vymáčknete obsah jeho žaludku, kde jsou borrelie, do ranky a do svého krevního oběhu. Pokud se vám nepovede klíště vyviklat, můžete jej také odřezat nožem, nevadí, když sací ústrojí zůstane v kůži. Ránu znovu dezinfikujte, klíště pokapejte dezinfekcí a hoďte do záchodové mísy.

rodina_klistata.jpg

Po odstranění klíštěte sledujte, zda se nevytvoří specifický otok, větší než 3-5 cm, může se objevit klidně až za pár týdnů po přisátí klíštetem. Pokud se objeví, máte jistotu, že jste byli nakažení borreliozou, ale pozor, pokud se neobjeví, zdaleka to neznamená, že borreliozu nemáte, proto sledujte případné příznaky – bolení hlavy, třesavka, zánět dýchacích cest. Může jít o klasickou chřipku, ale může jít také o borelliozu nebo jiné infekční onemocnění způsobené klíštětem. Pak je potřeba nezahálet, navštívit lékaře, absolvovat testy a rychle zahájit léčbu antibiotiky.

Dbejte na oblečení a používejte repelenty!

Nejlepší je ale snažit se, aby klíště nemělo šanci se na vás přisát. Pokud jdete do přírody a třeba se i brodíte vysokou trávou, mějte pevnou obuv a kalhoty stažené do ponožek. Klíště se do těla dostává nejčastěji mezerou mezi kalhotami a obuví. Pokud mu tuto mezeru znepřístupníte, poleze jen po oblečení, přestane ho to bavit a pustí se.
Hodně pomohou také účinné repelenty, aplikované přímo na kůži.

Vyzkoušet můžete přírodní repelent EFFITAN , který vás ochrání proti jak komárům (až na 8 hodin od aplikace), tak proti klíšťatům (až na 6 hodin) a před dalším obtížným a nebezpečným hmyzem. Je složen z eukalyptu citronového, aloe vera, kokosového oleje. Je vysoce účinný a šetrný k pokožce, 98,88% repelentu je přírodního původu.

Další přírodní kosmetické produkty i zdravé potraviny najdete v eshopu www.bioobchod.cz

Užívejte přírodu a nenechte si kazit náladu ani zdraví obtížným hmyzem !

Prirodnikosmetika.cz

Rubrika: